Nevšední zážitek v pražském Rudolfínu

24.04.2015

Pražský Deník.cz - článek o akci ze dne 27. dubna 2015

Hollywood vtrhl do Rudolfina na Film Music Prague Praha - Hollywoodští skladatelé hudby Harry Gregson-Williams a Fernando Velázquez byli ozdobou festivalu filmové hudby Film Music Prague. Ten se konal v pražském Rudolfinu. Oba umělci se ujali i dirigentské taktovky a svým výkonem zvedli zaplněné Rudolfinum na nohy. Dlouhotrvající bouřlivý potlesk ukončila vždy až další skladba.

Skladatel Harry Gregson-Williams pozdravil diváky festivalu Film Music Prague v češtině. Svou zdravici se naučil za pět hodin pobytu v Praze. Poté předvedl americkou show.         

Autor: Robert Zauer

Harry Gregson-Williams dorazil na festival Film Music Prague přímo z letiště a svým ve čtvrtek večer výkonem uchvátil zaplněnou Dvořákovu síň Rudolfina. Předvedl pravou americkou show, když před osmdesátičlenný Český národní symfonický orchestr a pětašedesátihlasý Kühnův smíšený sbor vtrhl jako lavina, serval ze sebe sako a kravatu a bravurně oddirigoval svou skladbu ke světově proslulému animovanému snímku Shrek. „Když jsem viděl, jak ze sebe Harry strhává sako a kravatu, krve by se ve mně nedořezal. Na setinu vteřiny jsem si myslel, že zajde ještě dál," směje se ředitel festivalu Nikola Bojčev. Harry Gregson-Williams zůstal ale jen u pohodlí v košili a své jedinečné dirigování proměnil v neopakovatelnou show korunovanou po skončení skladby odhozením notového partu pod dirigentský pultík. „Harry je nejen světový skladatel filmové hudby, ale i velmi milý člověk bez hvězdných manýrů, na které by měl jistě nárok," řekl Nikola Bojčev.

V rámci benefičního festivalu filmové hudby Film Music Prague zazněly skladby jako Jak vycvičit draka 2, Letopisy Narnie, Herkules, Sirotčinec, Bridget Jonesová: S rozumem v koncích a další skvosty světové filmové scény. Na scéně vedle zmíněných těles zazářila i sopranistka Markéta Mátlová, která zazpívala skladby z filmů Království nebeské a Spy Game. „Na festivalu Film Music Prague zpívám už podruhé a jsem nadšená. Vždy je to nádherný zážitek a letos jsem měla možnost stát na jednom jevišti s takovou světovou elitou, jako jsou Harry a Fernando," uvedla Mátlová.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Španělský skladatel Fernando Velázquez přijel do Prahy ve světové premiéře představit i hudbu k filmu Purpurový vrch. Tento snímek přijde do kin až na podzim. Potlesk zcela zaplněného Rudolfina si ale Fernando nevychutnal úplně do konce. „Přestože Rudolfinum doslova burácelo, slyšel jsem ze zákulisí pláč naší pětiměsíční ratolesti, která tam byly spolu s mou ženou, tak jsem vyběhl za nimi, abych ho pomohl uklidnit," řekl s úsměvem autor hudby k filmům jako Herkules, Nic nás nerozdělí nebo Španěli opěvovaný snímek Zip & Zap a kuličkový gang. Galavečer moderoval zpěvák, herec a dabér Jan Maxián a většinu skladeb řídil britský dirigent James Shearman.

Koncertu se zúčastnila i topmodelka a Miss World Taťána Kuchařová. „Byl to opravdu výjimečný zážitek. Jsem moc ráda, že se i u nás v Praze odehrávají, díky některým stejně výjimečným lidem, takové světové události, které by pro příště neměly ujít mnoha dalším lidem, ale i médiím. Zároveň je úžasné, že se při tomto záměru myslí i na podporu tak potřebné věci pro společnost, jako je podpora výzkumu rakoviny. Držím palce do dalších ročníků a tleskám," sdělila nadšená Kuchařová.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncertu s názvem Hudba Hollywoodu 2015 se zúčastnila i desítka dětí z pěstounské péče z poradenského centra pro děti a rodinu Úsměv. „Jsme nadšení, bylo to nádherné. Děti skoro ani nedýchaly, když poslouchaly hudbu. Téměř pro všechny to byla první návštěva takového koncertu a Rudolfina vůbec. Děkujeme, že nám ředitel festivalu Nikola Bojčev dal možnost přijít a poslechnout si takovou krásu," řekl Pavel Vydra ze sdružení Úsměv. Část výtěžku z galavečera chtějí organizátoři věnovat na výzkum rakoviny. „V současné době sčítáme všechny náklady a příjmy z festivalu. Jakmile vše propočítáme, domluvíme se s odborníky, kam danou částku pošleme, aby byla maximálně využita," naznačila mluvčí festivalu Zlata Jílková s tím, že čtvrtý ročník festivalu filmové hudby Film Music Prague rozhodně nebyl poslední. Už teď se připravuje další.

 

včera 12:12

Autor: Redakce

Originální článek naleznete zde:

http://prazsky.denik.cz/kultura_region/hollywood-vtrhl-do-rudolfina-na-film-music-prague-20150427.html

Další aktuality

Poradenské centrum pro rodinu a děti -"ÚSMĚV", z.s. sídlo: Na Kavčí skále 1695/18, 251 01 Říčany u Prahy,  IČO:01286757                   kancelář: Rýdlova 339/8, 251 01 Říčany u Prahy, telefon: +420 727 935 241+420 727 935 242,                                                               e-mail: info@usmev-ricany.cz , webové stránky: usmev-ricany.cz                                                                                                                   Bankovní spojení RB: č.ú. 7428732001/5500                                                                                 Datová schránka ID: nfa6ya5              

Člen Asociace Dítě a rodina

 

 

 

                                                                                                                        

Sponzoři     Ke stažení     Kontakty     Ohlasy     Aktuality     Zimní aktivity-děti     Letní aktivity-děti     Přednášky, kurzy a školení     Domů