Zpátky do WESTERNU aneb žijeme ve westernovém městečku

13.08.2015

Zpátky do WESTERNU, aneb žijeme ve westernovém městečku

  na Valše u Počátek 3. až 9. srpna 2015

 

Každé léto naše Poradenské centrum pořádá letní prázdninové pobyty pro děti. Většinou jezdíme na místa, kde to již známe. Letos jsme se vydali prozkoumat něco nového, kde jsme ještě s dětmi nebyli. Rekreační středisko „Valcha“ bylo velmi pěkné a pro naše účely nám po všech stránkách velice vyhovovalo. Okolní příroda byla víc než krásná a tak bylo stále co navštěvovat a objevovat. Největším úspěchem našeho objevování bylo přírodní koupaliště uprostřed lesa s vlastním ostrůvkem, kde žádné obydlí nebylo a my jsme si tak mohli křičet, skákat a dovádět jak se nám jen zachtělo a nikoho jsme tím nerušili. Náš pobyt byl tematicky zaměřen „Zpátky do westernu“. Toto téma jsme vybrali v návaznosti na nedaleké westernové městečko, kam byl naplánovaný i celodenní výlet.

Každé ráno a každý večer jsme měli nástup, kde byly přítomny všechny děti. Ráno se oznámil program dne a večer bylo vyhodnocení spojené s odměnami a tresty. Zjistili jsme, že trest v podobě dřepů, či uklízení už tolik nefunguje, takže naše kolegyně přišla na nový způsob, který fungoval a děti si tak nezapomínaly čepice, batůžky, nebyly vulgární apod. Co bylo tím zázrakem? Nic jednoduššího než prostá lžička rybího tuku. Celkem 36 dětí bylo rozděleno do 6 oddílů dle věku. Každý oddíl měl svého vedoucího po celou dobu pobytu. V 1. a 2. oddíle bylo 9 nejmenší ch dětí ve věku 6 - 8 let. Ve 3. a 4. oddíle celkem 17 dětí ve věku 9 - 13 let a oddíly 5. a 6. měly nejstarší děti, „naše puberťáky“, kterých bylo 10.

Abychom děti namotivovali na cestu do westernového městečka, tak jsme jim celý den vyprávěli o různých dovednostech indiánů a kovbojů a večer jsme uspořádali pravý westernový country bál, který se odehrával v kostýmech přivezených dětmi z domova. Na country bál byl vstup pouze s maskou, takže kdo masku neměl s tím jsme jí společně vyrobili, aby si to všechny děti naplno užily. Výlet se vydařil nad naše očekávání. Děti si mohly vyzkoušet rýžování zlata, střílení z luku, házení tomahawkem a nožem. Po celou dobu se nám věnoval starosta westernového městečka. Nejprve dětem vyprávěl historii, dále nám ukázal jak to v městečku funguje a pak jsme se věnovali určitým dovednostem. Na konci programu nám ukázal práci s lasem do kterého děti chytal, tak jak se to dělá s divou zvěří. Poté měly možnost nakoupit si v místním obchodě drobné suvenýry. Děti byly nadšené a odjížděli jsme zpět na Valchu všichni příjemně unaveni, protože program v horkém počasí byl náročný. 

Nejoblíbenějším večerním programem, samozřejmě po diskotéce, bylo promítání. Náš vedoucí Pepa, který se nám vždy postará o zábavu, se svojí technikou připravil letní kino, které děti opravdu ocenily. Dopoledne jsme měli s dětmi poznávací program a to např. vesnici Počátky, výrobnu knoflíků, továrničku na výrobu ponožek a hotýlek ve stylu první republiky, kde byl i rozlehlý park. Okolí Počátek nabízí také spousty turistických cest. S dětmi jsme se vydali ke studánce sv. Kateřiny, další jsme z časových důvodů nestihli, ale doufáme, že se nám to podaří příští rok. Odpolední program byl v parném počasí vždy zasvěcen vodě. Letos nám počasí opravdu přálo a tak jsme mohli využívat nedaleký rybník, který je nově rekonstruovaný a vhodný pro děti. Koupání jsme si s dětmi oživili různými pomůckami do vody a vodními hrami. Pro malé děti byl nejvhodnější bazén, který byl přímo v areálu rekreačního zařízení. Program byl i obohacen táborovými dovednostmi, jako byly etapové hry v lese, geocaching, hra po azimutech s buzolou, učení uzlů a různé výtvarné a pracovní činnosti. Nejoblíbenější činností 1. a 2. oddílu bylo malování na sádrové odlitky, 3. -4. oddílu aerobik a různé tanečky v bazénu a na prvním místě 5. – 6. oddílu bylo pobývání u rybníka pod heslem „Hlavně když nemusím nic dělat“. Tento postřeh vyšel z obrázků, které nám děti namalovaly na téma co se vám, zde nejvíce líbilo.

Po celou dobu pobytu jsme všichni fotili jako zběsilí, takže se můžete pokochat a výsledek posoudit v sekci „Fotogalerie“. Je jasné, že děti mají spoustu zážitků a vzpomínek, které jim už nikdo nevezme. Budeme rádi, když příští rok uvidíme nejen ty naše známé tváře, ale i nové členy do našeho dětského pobytového týmu.

Tým pracovníků Poradenského centra „ÚSMĚV“

 

 

Další aktuality

Poradenské centrum pro rodinu a děti -"ÚSMĚV", z.s. sídlo: Na Kavčí skále 1695/18, 251 01 Říčany u Prahy,  IČO:01286757                   kancelář: Rýdlova 339/8, 251 01 Říčany u Prahy, telefon: +420 727 935 241+420 727 935 242,                                                               e-mail: info@usmev-ricany.cz , webové stránky: usmev-ricany.cz                                                                                                                   Bankovní spojení RB: č.ú. 7428732001/5500                                                                                 Datová schránka ID: nfa6ya5              

Člen Asociace Dítě a rodina

 

 

 

                                                                                                                        

Sponzoři     Ke stažení     Kontakty     Ohlasy     Aktuality     Zimní aktivity-děti     Letní aktivity-děti     Přednášky, kurzy a školení     Domů